Conference Schedule

Wednesday, 17 May 2017

09:00 – 09:30 Registration
Pavilion Room, Gateway Building

09:30 – 10:00 Coffee

10:00 – 10:30 Opening Words: Professor Margaret MacMillan (St Antony’s College, Oxford)

10:30 – 11:45 Keynote: Dr Dace Dzenovska (COMPAS, The University of Oxford’s Centre on Migration, Policy and Society)

Crisis of Liberalism and the Russian Threat: Perspectives from Latvia, the Place Where History Never Ended

12:00 – 13:00 Panel 1.1: State, Nation, and Protest in Ukraine and the Baltic Countries
Board Room, Ghassan Shaker Building

Chair: Dace Dzenovska
Elena Lesieur: Nationalist Diffusion during Perestroika: The Influence of the Baltic Popular Fronts on Ukrainian Nationalism
Marija Norkunaite: Perceptions of the State: Visaginas, Lithuania
Emma Rimpilainen: Representations of Donbass Displacement in Russian and Ukrainian Governmental Media
Emma Troop: Symbols and Slogans of Ukraine’s Maidan

12:00 – 13:00 Panel 1.2: History of the USSR: Civilisation, Violence, and Centre-periphery Relations
Deakin Room, Founder’s Building

Chair: Dan Healey
Mikhail Nakonechnyi: GULAG Forgotten Victims: Early Release on Medical Grounds 1930-1953
Daniel Rusnak: Domesticating Wild Siberia: Russian Trans-Siberian Travel Writing, 1891-1917
Martin Štefek: Revisions of the Soviet-type System of Nomenklatura in the 1960s: Brezhnev’s Responses to East-German and Czechoslovak Modernization Projects

13:00 – 14:00 Lunch

14:30 – 15:30 Panel 1.3: Russia in the International System
Board Room, Ghassan Shaker Building

Chair: Roy Allison
George Fforde: Fellow Travellers or Ships Passing in the Night? Russia’s Illiberal Outreach to the European Radical Right
Eleonora Trafuro Ambrosetti: Russian Identity Narratives in a Post-West World Order
Konstantin Zamyatin: The Impact of Ethnic Politics on State Building in Ethnic Republics of Post-Soviet Russia: An Institutionalist Perspective

14:30 – 15:30 Panel 1.4: The Other Struggle: Nationality and Ethnopolitics
Deakin Room, Founder’s Building

Chair: Dan Healey
Davit Ganjalyan: The Metaphysics of Space and Nation between Johann Gottfried Herder and German Political Romantic in the Russian Empire
Jonathan Raspe: Struggle for Land: Settling Jews on Ukrainian Soil, 1924–1927
Thomas Schmutz: Between Empires: Violence, Dynamics and Interaction in the Ottoman-Russian Borderlands

Thursday, 18 May 2017

10:00 – 11:30 Film Screening: Vai Viegli But Jaunam/Is it easy to be young? (Latvia 1986)
Pavilion Room, Gateway Building

11:30  – 12:00 Coffee

12:00 – 13:00 Panel 2.1: The USSR in Letter and Memory
Board Room, Ghassan Shaker Building

Chair: Antony Kalashnikov
John Alulis: Warts and All: Comparing and Contrasting Contemporary Lithuanian Historical Narratives of 1940-1953
Natalia Mamonova: Naive Monarchism and Rural Resistance in Contemporary Russia
Mikhail Vodopyanov: Remembering Soviet Socialism in the 21st Century: Memory and the Soviet Legacy in Svetlana Alexievich’s Second-hand Time

12:00 – 13:00 Panel 2.2: Narratives of Contemporary Russian Identity
Pavilion Room, Gateway Building

Chair: Claire Knight
Briana Bowen: Securitising Sufis and Salafists: Explaining Russian State Narratives on Russia’s Muslim Communities
Helen Haft: Russian Orthodox Identity and the Manufacturing of Consent
Adelaide McGinity Peebles: Nationhood, Identity and the Russian State in Contemporary Russian Film

13:00 – 14:00 Adjourn & Lunch

 

Register to Attend